Józef Robakowski
Co jeszcze może się wydarzyć

JÓZEF ROBAKOWSKI

Co jeszcze może się wydarzyć

Otwarcie: 23 maja 2019, godz. 19:00

24 maja – 22 czerwca 2019

Od wtorku do soboty, w godz. 12–19

Fundacja Profile

Franciszkańska 6, Warszawa

kuratorzy: Bożena Czubak, Fabio Cavallucci

 

 

Multimedialny projekt Józefa Robakowskiego dotyczy bieżącej współczesności – tego, co się wydarza, jak jest pokazywane i jak komunikowane. To spojrzenie z perspektywy charakterystycznej dla twórcy – dokumentalisty, rejestratora i zbieracza obrazów rzeczywistości kulturowej, społecznej i politycznej, który te medialne obrazy poddaje wnikliwej analizie i jednocześnie nimi manipuluje.

Niemal wszystkie zmontowane przez artystę materiały filmowe pochodzą z mediów społecznościowych. W konstelacji dynamicznie zmieniających się obrazów oglądamy parady, pochody, demonstracje różnych opcji politycznych, akcje artystyczne, kampanie społeczne związane z różnymi obszarami życia – wszystko to, co aktualnie dzieje się̨ na ulicach i w różnych przestrzeniach publicznych, co jest rejestrowane, udostępniane i rozpowszechniane.

Efekt Facebooka, z miliardami użytkowników na świecie i milionami w Polsce, w interpretacji Robakowskiego dotyczy przede wszystkim dystrybucji i redystrybucji przekazów wizualnych, otwarcia sceny niekontrolowanego przepływu informacji, na której każdy może być autorem, producentem czy dystrybutorem. Ta otwarta scena dostarcza obrazów rzeczywistości, wobec których sztuka współczesna staje się coraz bardziej bezradna. W wizualnym aktywizmie, uruchamianym na rzecz różnych interesów społecznych i politycznych, nie chodzi już o same obrazy, ale o sposoby ich użycia i funkcjonowania.

W zmediatyzowanym społeczeństwie sieci ogólnie dostępne kanały komunikacji, pozwalające na relacjonowanie bieżących wydarzeń i wyrażanie własnej opinii, są według artysty miejscem, gdzie toczy się najbardziej bezwzględna walka o obrazy rzeczywistości.


Józef Robakowski — artysta, historyk sztuki, profesor akademicki, twórca filmów, zapisów wideo, cykli fotograficznych, instalacji, obrazów, obiektów, performansów, akcji multimedialnych i projektów konceptualnych.

Ur. w 1939 roku w Poznaniu. Studiował historię sztuki i muzealnictwo na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz na Wydziale Operatorskim w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W latach 1970–1981 był wykładowcą tej uczelni i kierownikiem Zakładu Fotografii i Reklamy Wizualnej. W 1995 roku ponownie podjął tam pracę i do 2017 roku prowadził Pracownię Działań Multimedialnych. Wykładał również na kulturoznawstwie na Uniwersytecie Łódzkim (1982–1983) i w Wyższej Szkole Humanistyczno–Ekonomicznej w Łodzi (2001–2006).

Współzałożyciel grup artystycznych podejmujących eksperymentalne działania, m.in.: Oko (1960), STKF Pętla (1960–1966), Zero-61 (1961–1969), Krąg (1965–1967). Współtwórca grupy Warsztat Formy Filmowej (1970–1977) oraz Telewizyjnej Grupy Twórczej Stacja Ł (1991–1992). Od 1978 roku prowadzi (założoną wspólnie z Małgorzatą Potocką) Galerię Wymiany w Łodzi. Inicjator licznych wydarzeń artystycznych, kurator i współkurator kilkudziesięciu wystaw, wydawca, autor tekstów i publikacji. Mieszka i pracuje w Łodzi.