UŚPIONY KAPITAŁ 4

Wydawnictwo: Fundacja Profile

Ilustracje: kolorowe

Cena: 80 60 zł

Sztuka wymiany. Kolekcja Józefa Robakowskiego to już czwarty z serii katalog          towarzyszący cyklicznemu programowi prezentacji najbardziej znaczących prywatnych kolekcji sztuki współczesnej i nowoczesnej, realizowanego pod hasłem Uśpiony kapitał przez Fundację Profile i Muzeum Pałac w Wilanowie.

Historia tej kolekcji sięga początku lat sześćdziesiątych i pierwszych, muzealniczych  studiów Robakowskiego, na których, jak wspomina: „mówiono nam — trzeba robić „biblioteczkę”. To ja robiłem.

W kolekcji obejmującej także zbiór Sztuki międzywojennej znajdują odzwierciedlenie ówczesne fascynacje awangardą i szukanie w niej odniesień dla własnej praktyki artystycznej.

Kolekcjonowanie wpisane w strategię artystyczną było  dla Robakowskiego sposobem konstruowania własnych tradycji. W kolejnych dekadach stawało się rodzajem aktywności, swego rodzaju projektem artystycznym, w którym ekonomię wartości zastąpiła ekonomia wymiany.

W 1978 Robakowski wspólnie z Małgorzatą Potocką założył w prywatnym mieszkaniu Galerię Wymiany, która stała się jednym z kluczowych miejsc artystycznej alternatywy. Galeria z kolekcją sztuki, wideoteką, zbiorami rożnych publikacji, unikatowych druków i wideo dokumentacji pełniła i wciąż pełni funkcję prywatnego archiwum. Dla Robakowskiego była i jest narzędziem w sporach z narracjami „oficjalnej”, instytucjonalnej historii sztuki.