KRZYSZTOF WODICZKO
A HOUSE DIVIDED…

A House Divided…, Galerie Lelong & Co., Nowy Jork, 2020

„A House Divided… skupia się na głęboko rozbieżnych opiniach, przekonaniach i poglądach na kluczowe kwestie społeczne, kulturowe i polityczne, wymienianych i wyrażanych przez grupę konserwatywnych i liberalnych mieszkańców podzielonej politycznie Staten Island. Staten Island jest równo podzielona między wyborców Republikanów i Demokratów. Uczestnikami projektu są ci, którzy są sobie bliscy jako współpracownicy, starzy znajomi, a nawet członkowie tej samej rodziny.

Rozmawiając ze sobą, wyjaśniają i wymieniają swoje stanowiska i nieporozumienia, jednocześnie wyrażając obopólne życzenie uważnego i pełnego szacunku słuchania przeciwnej strony. Kwestionują dzisiejszą tyranię niedoinformowanych i niesprawiedliwych opinii oraz fałszywy, uproszczony obraz przeciwników politycznych, który utrwala się w ich własnych odizolowanych kręgach – zbyt często przybierając formę bezmyślnych i bolesnych obelg rzucanych innym publicznie i prywatnie. To apel dla siebie, dla innych i dla całego kraju.

W tym projekcie dwie podzielone strony nie osiągnęły jeszcze prawdziwego otwartego dialogu, ale podzielają te same uczucia, zgadzając się, że jest to konieczne, a nawet opowiadają się za nim.”

Krzysztof Wodiczko