wideo, 2'30'
2010
Performans do kamery zarejestrowany w charakterystycznej dla artysty formie jednoujęciowego zapisu, w którym z przejęciem recytuje on wierszyk dla dzieci Polak mały.
Najbardziej chyba znany w Polsce wiersz dla dzieci został opublikowany w 1900 roku przez Władysława Bełzę, neoromantycznego poetę, patriotę, nazywanego piewcą polskości. Pierwotnie wiersz nosił tytuł Katechizm polskiego dziecka i funkcjonował niemalże jak katechizm, odmawiany przez wychowywane w duchu patriotyzmu polskie dzieci.
Ten cieszący się do dzisiaj nieustającą, a ostatnio wzrastającą popularnością wierszyk zaliczany jest do lektur obowiązkowych w szkołach, w których w ramach lekcji historii i wychowania patriotycznego kształtowana jest tożsamość narodowa
Recytacja wierszyka przez 71-letniego artystę w prosty i bezpretensjonalny sposób przenosi w rejon absurdu uporczywe podtrzymywanie fantazmatu tożsamości narodowej ufundowanej na mitach o bohaterstwie, honorze i ojczyźnie. W latach 80. Robakowski ironizował na temat fantazmatów ideologicznych w groteskowo heroicznych gestach w filmie Kino to potęga!. Współcześnie, w czasach narastających napięć nacjonalistycznych parodiuje wpajane dzieciom rojenia o polskości.
– Kto ty jesteś?
– Polak mały.
– Jaki znak twój?
– Orzeł biały.
– Gdzie ty mieszkasz?
– Między swemi.
– W jakim kraju?
W polskiej ziemi.
– Czym ta ziemia?
– Mą ojczyzną.
– Czym zdobyta?
– Krwią i blizną.
– Czy ją kochasz?
– Kocham szczerze.
– A w co wierzysz?
– W Polskę wierzę.
– Czym ty dla niej?
-–Wdzięczne dziecię
– Coś jej winien?
– Oddać życie.