Fundacja Profile | ul. Franciszkańska 6, 00-214 Warszawa
facebook
CCNA EXAM 200-125 vce Routing and Switching 100-105 vce 300-075 vce 300-070 vce Exam Profile: Cisco 200-105 vce ICND2 v3.0 | Exam Details 300-101 vce EX300 vce certadept certificatedumps

OPÓŹNIENIE-Alicja Karska & Aleksandra Went

 21.04-31.05.2011

 

 

Filmowe i fotograficzne prace Alicji Karskiej i Aleksandry Went podsuwają nam obrazy, które uruchamiają pamięć innych obrazów. W najnowszym filmie zatytułowanym Opóźnienie (2010) niemal cały kadr wypełnia obraz podziemnego przejścia dworcowego z bujającą się lampą. Powolne tempo filmowej narracji, niemal zawieszonej w czasie, zatrzymuje widzenie na samym obrazie. Medytacyjny rytm filmu rozgrywającego się w zatrzymanym kadrze, zwłaszcza zaś napięcie między ruchem a bezruchem, odsyła do innej czasowości i pamięci animowanej pamięcią oglądanego obrazu.

 


 

Alicja Karska i Aleksandra Went pracują razem od czasu studiów w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Autorki fotografii, instalacji, filmów, projektów prezentowanych w przestrzeni publicznej, sytuują swoje praktyki na pograniczach dominującej wizualności. Ich realizacje często powstają niemal „z niczego” i dotyczą pomijanych obszarów rzeczywistości. We wcześniejszych pracach podejmowały psychologiczne aspekty doświadczania przestrzeni i architektury.  Tematem ich prac często były miejsca opuszczone i „wycofane z obiegu”.

 

 

 


Niszowym obszarem miejskiej wizualności zanikającej na tle rozpasanej medialnie i technologicznie reklamy, artystki zajęły się w kolekcji zdjęć pokazujących witryny fryzjerskie fotografowane w różnych miastach świata. Wybór 200 zdjęć z tej kolekcji opublikowany został w ich autorskiej książce zatytułowanej Panie i Panowie. Poszczególne zdjęcia można układać w zestawy łączące się wbrew geografii ich pochodzenia, witryny fryzjerskie z Gdańska, Tczewa czy Kielc nie różnią się od tych, które autorki sfotografowały na ulicach Luxemburga, Brukseli, Amsterdamu, Tel Avivu. Repertuar nieco przebrzmiałych stylistyk i narracji (Panie i Panowie) tych zdjęć można czytać nie tylko w kategoriach konsumpcyjnej perswazji, ale również kulturowego recyklingu. 

 

 

 

 

 

 

 

Pokazowi najnowszego filmu "Opóźnienie"towarzyszyła  prezentacja i promocja książki "Panie i Panowie" autorskiego projektu Alicji Karskiej i Aleksandry Went.

 

Książka wydana dzięki wsparciu Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim. 

Jarosław Kozłowski WSTYD

 

więcej

BIOGRAFIE WARSZAWY 3

BIOGRAFIE WARSZAWY 3 | Kolejna edycja Biografii Warszawy. W rolę przewodników wcielą się emigranci.

 

więcej

PERSONAL STONE | Premierowy pokaz filmu poświęconego praktyce artystycznej Zygmunta Rytki

 

więcej

Copyright 2010, Fundacja Profile