Fundacja Profile | ul. Franciszkańska 6, 00-214 Warszawa
facebook

WITKACY I INNI

Z kolekcji Stefana Okołowicza i Ewy Franczak
Wystawa z cyklu Uśpiony kapitał


Adam Mazur, Inny Witkacy - www.dwutygodnik.com
 
O Stanisławie Ignacym Witkiewiczu w "Klubie Trójki" Polskiego Radia rozmawiali Bożena Czubak, Stefan Okołowicz, Konrad Pyzel. Audycję poprowadził Jerzy Sosnowski.
link do audycji
 
Witkacy nie jest fotografem aukcyjnym, Rozmowa ze Stefanem Okołowiczem, kolekcjonerem fotografii, Janusz Miliszkiewicz, Rzeczpospolita, dodtek Moje pieniądze, 22-23 czerwca 2011 - link
 
TV.Rp.pl - Monika Małkowska - Witkacy i inni w w Wilanowie - link
 
Anna Jastrzębska, Rozwydrzona Kolekcja, Art & Business, nr 7-8/2011 (249)
 
Piotr Sarzyński, Ekscentryk w Pałacu, Polityka nr 25 (2812) 2011
 
 
 
 

 


Józef Głogowski
Stanisław Ignacy Witkiewicz, z serii dwudziestu jeden min, Zakopane /
Stanisław Ignacy Witkiewicz, from a series of twenty one faces, Zakopane

 

 
Witkacy i inni to projekt realizowany w ramach cyklicznego programu prezentacji najciekawszych zbiorów prywatnych kolekcji sztuki współczesnej i nowoczesnej. Cykl zainaugurowany w 2010 roku wystawą Fotografia XX wieku z kolekcji Cezarego Pieczyńskiego ma swoją kontynuację w prezentacji zbiorów Stefana Okołowicza i Ewy Franczak. Wystawa prezentuje unikatową kolekcję, obejmującą obszerny zbiór dzieł fotograficznych Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz prace innych fotografów działających w XIX i XX wieku. Zasadnicza część ekspozycji poświęcona jest twórczości Witkacego, jednej z najwybitniejszej postaci polskiej sztuki XX. Autora powieści i dramatów, filozofa i teoretyka sztuki, malarza, fotografa, rysownika, portrecisty; artysty, który od lat fascynuje badaczy kultury wizerunkiem literackim i malarskim, a w ostatnich latach coraz bardziej intryguje obliczem„demonicznego fotografa”.
 
 

 


Jan Kochanowski
Stanisław Ignacy Witkiewicz i Roman Jasiński, Warszawa
Stanisław Ignacy Witkiewicz with Roman Jasiński, Warsaw

 

 
 
Ten niezwykły zbiór ukazuje Witkacego jako pasjonata fotografii, zajmującego się zarówno robieniem, jak zbieraniem zdjęć. Wystawa obejmuje głośne autoportrety artysty, będące ilustracją biograficznej legendy „wielkiego ekscentryka”; serie fotograficzne, w których jako reżyser i aktor teatru mimicznego odgrywał przed obiektywem własne sobowtóry; cykle portretowe przedstawiające przyjaciół artysty i znane postaci intelektualnej i artystycznej elity lat międzywojennych; sceny improwizowane przed obiektywem, aranżowane z udziałem autora i jego przyjaciół; serie wczesnych pejzaży tatrzańskich i morskich z nowatorskim sposobem kadrowania, odbiegającym od XIX-wiecznych konwencji; rejestracje lokomotyw; fotografie, w których artysta eksperymentował z podwójną ekspozycją i przykłady fotograficznych dokumentacji własnych dzieł, z wyborem z obszernego zbioru ok. 100 zdjęć przedstawiających jego zaginione rysunki. Na wystawie zostaną również pokazane rysunki i obrazy Witkacego.
 

Obok dzieł Witkacego prezentowane są prace współpracujących z nim fotografów: Józefa Głogowskiego, Tadeusza Langiera, Mieczysława Choynowskiego. Kontekst praktyk fotograficznych współczesnych Witkacemu został poszerzony o zdjęcia, które znajdowały się w domu Witkiewiczów. Wczesne pejzaże tatrzańskie Witkacego zestawiono z tatrzańskimi krajobrazami na zdjęciach autorstwa Stanisława Bizańskiego, Awita Szuberta, Stanisława Krygowskiego. Wprowadzeniem do wystawy są zdjęcia pochodzące od rodziny Witkiewiczów, będące zarazem przykładami najstarszej polskiej fotografii. Obszerny zbiór portretów i autoportretów wykonanych przez Witkacego pokazujemy obok zdjęć, na których pozował on innym fotografom. Słynnemu Portretowi wielokrotnemu artysty towarzyszy kilka innych portretów wielokrotnych z początku XX wieku.
 
 

 

Józef Głogowski, Zofia Głogowska w kostiumie szkoły baletowej Rity Sacchetto

 

Józef Głogowski, Zofia Głogowska in costume of Rita Sachetto’s ballet school 1927
 
 
Wybór ze zbiorów Stefana Okołowicza i Ewy Franczak został uzupełniony zdjęciami anonimowymi, przykładami fotografii pochodzącymi z dawnych albumów rodzinnych i bardziej współczesnych fascynacji zbieraczy. Wystawa jest pierwszą tak obszerną prezentacją ich kolekcji i drugą propozycją z cyklu Uśpiony kapitał — projektu, którego założeniem jest ukazanie symbolicznego kapitału powstających współcześnie prywatnych kolekcji sztuki.
 
 

 

Józef Głogowski
Stanisław Ignacy Witkiewicz — Profesor Pulverston, Zakopane
Stanisław Ignacy Witkiewicz — Professor Pulverston, Zakopane

 

 

Projekt realizowany we współpracy Fundacji Profile w Warszawie z Muzeum Pałacem w Wilanowie. 
Kuratorzy projektu Uśpiony kapitał:Bożena Czubak, Andrzej Paruzel 
Kuratorzy wystawy Witkacy i inni. Z kolekcji Stefana Okołowicza i Ewy Franczak: Bożena Czubak, Stefan Okołowicz 
Współpraca: Konrad Pyzel 
Asystentka kuratorów: Maja Kokot
 
 

 

DEDYKACJE

 

więcej

Józef Robakowski
Sztuka przez dziurkę od durszlaka

 

więcej

Alicja Karska i Aleksandra Went
Pola

 

więcej

Copyright 2010, Fundacja Profile