Karska & Went. Franciszek Duszeńko – Monumenty

Katalog poświęcony zmarłemu, wybitnemu rzeźbiarzowi Franciszkowi Duszeńce (1925 – 2008), znanemu przede wszystkim z monumentalnych, pomnikowych realizacji. Małe formy i modele rzeźbiarskie, które tworzył nigdy nie opuszczały jego gdańskiej pracowni. Karska i Went umieszczają te małe formy rzeźbiarskie i szkice we wnętrzach makiet będących imitacjami nieistniejących przestrzeni wystawienniczych. Wnętrza tych makiet zbudowane zostały w skrzyniach do przechowywania/transportu rzeźb. Artystki przenoszą rzeźbiarskie formy Duszeńki z prywatnej przestrzeni pracowni do inscenizowanych przestrzeni publicznych, by jedne i drugie wpisywać w narracje współczesnej historii sztuki. Sposobem eksponowania tych form artystki podejmują pytania o miejsce prac nieżyjącego artysty, o rolę muzeów i sposoby podtrzymywania pamięci.

Publikacja dwujęzyczna

Ilustracje: kolorowe