Alicja Karska & Aleksandra Went. Pamięć obrazów

W katalogu prezentowane są prace Alicji Karskiej i Aleksandry Went z lat 2006–2011. Ich filmy i fotografie podsuwają nam obrazy, które, mimo że widziane po raz pierwszy, wydają się znajome, bo odsyłają do pamięci innych obrazów. W splocie wzajemnych relacji miejsc, obrazów i pamięci można sytuować większość prac obu artystek. Ukazują one mechanizm nakładania się obrazów na miejsca, które potem powracają już tylko w formie obrazów. Oglądając powolne, filmowe narracje lub serie zdjęć urzekających wizualną urodą, wpadamy w pułapkę zastępowania pamięci tymiż obrazami. W ich najnowszym filmie (Młyniska, 2011) ogrodowa sielskość i surowy industrializm krajobrazu przenikają się w obrazach uruchamiających wizualne imaginarium na temat mitycznej rajskości i technologicznych fantazji.

Publikacja dwujęzyczna

Ilustracje: kolorowe